EH-0430-HA-M
Sineng Electric · String PCS, 1500V
430 kW liquid-cooled string PCS for 1500V battery energy storage. Designed to pair with large-format 500+ Ah cells, with up to 14 units fitting a 6.25 MW PCS MV station in a 20-foot container. Supports grid-forming and black start.
430 kW
Power Rating
99%
Max Efficiency
1,500V
Max DC Voltage
IP66
IP Rating
Download Datasheet (PDF)
Specifications
DC Parameters
Max DC Voltage 1,500V
Max DC Current 483A
Battery Voltage Range 1,000-1,500V
Number of DC Inputs 1
AC Parameters (On-Grid)
AC Output Power 473 kVA @30 C / 430 kVA @45 C / 400 kVA @50 C
Nominal AC Voltage 690V, 3W+PE
AC Voltage Range 607-759V (Adjustable)
Max AC Output Current 396A
Grid Frequency 50/60 Hz
THDi < 1.5% (100% load)
Power Factor -1 to +1
AC Parameters (Off-Grid)
Nominal AC Voltage 690V, 3W+PE
AC Voltage Distortion < 1.5% (100% linear load)
DC Voltage Component < 0.5% Un
Unbalanced Load Capacity 100%
Grid Frequency 50/60 Hz
General
Isolation Mode Transformerless
Max Efficiency 99%
European Efficiency 98.5%
IP Rating IP66
Operating Temperature -40 to +60 C
Max Altitude 5,000 m (derating above 3,000 m)
Cooling Method Intelligent liquid cooling
Communication RS485, CAN, Ethernet
Dimensions (W x D x H) 860 x 740 x 235 mm