EH-10000-HB-UD-10~33
Sineng Electric · 40-ft container, PCS & MV Skid
10 MW turnkey power conversion station integrating eight 1,250 kW PCS modules with an oil-immersed MV transformer and RMU in a single 40-foot container. Delivers up to 33 kV medium-voltage output with 99% PCS efficiency.
10,000 kW
Power Rating
99%
Max Efficiency
1,500V
Max DC Voltage
IP54
IP Rating
Download Datasheet (PDF)
Specifications
DC Parameters
Max DC Voltage 1,500V
Max DC Current 1,403A x 8
Battery Voltage Range 1,000-1,500V
Number of DC Inputs 8
AC Parameters (On-Grid)
AC Output Power 11,000 kVA @30 C / 10,000 kVA @45 C / 8,750 kVA @50 C
PCS Nominal AC Voltage 690V, 3W+PE
PCS AC Voltage Range 607-759V (Adjustable)
PCS Max AC Current 1,151A x 8
Grid Frequency 50/60 Hz
THDi < 1.5% (100% load)
Power Factor -1 to +1
AC Parameters (Off-Grid)
AC Voltage Distortion < 1.5% (100% linear load)
DC Voltage Component < 0.5% Un
Unbalanced Load Capacity 100%
Grid Frequency 50/60 Hz
Transformer
Isolation Mode Oil-immersed transformer
Rated Power 11,000 kVA @30 C / 10,000 kVA @45 C / 8,750 kVA @50 C
LV/MV Voltage 0.69 kV / 33 kV (10-33 kV optional)
Vector Dy11y11
Cooling Type ONAN
Oil Type Mineral oil
General
PCS Max Efficiency 99%
PCS European Efficiency 98.5%
IP Rating PCS IP65 / MV Station IP54
Operating Temperature -40 to +60 C (derating above 45 C)
Max Altitude < 2,000 m standard / 2,000-5,000 m optional
Cooling Method Forced air cooling
Communication RS485, CAN, Ethernet, Bluetooth
Dimensions (W x D x H) 12,192 x 2,438 x 2,896 mm
Weight 34,000 kg
Key Features
  • All-in-one 10 MW turnkey station in a 40-ft shipping container
  • Pre-assembled MV transformer and RMU for rapid on-site deployment
  • Eight independent DC inputs each serving a 1,250 kW PCS module