EH-1250-HB-UD
Sineng Electric · Forced air · Central PCS, 1500V
1,250 kW central power conversion system for 1500V battery energy storage. Transformerless three-level topology with 99% peak efficiency and IP65 enclosure. Supports black start, VSG function, and full reactive power four-quadrant operation. Can be deployed standalone or combined with a medium-voltage transformer station.
1,250 kW
Power Rating
99%
Max Efficiency
1,500V
Max DC Voltage
IP65
DC Parameters
Max DC Voltage 1,500V
Max DC Current 1,403A
Battery Voltage Range 1,000-1,500V
Number of DC Inputs 1
AC Parameters (On-Grid)
AC Output Power 1,375 kVA @30 C / 1,250 kVA @45 C
Nominal AC Voltage 690V, 3W+PE
AC Voltage Range 607-759V (adjustable)
Max AC Output Current 1,151A @30 C / 1,046A @45 C
Grid Frequency 50/60 Hz
THDi < 3% (100% load)
Power Factor -1 to +1
AC Parameters (Off-Grid)
Nominal AC Voltage 690V, 3W+PE
AC Voltage Distortion < 1.5% (100% linear load)
Unbalanced Load Capacity 100%
General
Isolation Mode Transformerless
Max Efficiency 99%
European Efficiency 98.5%
IP Rating IP65
Operating Temperature -40 to +60 C (derating above 45 C)
Relative Humidity 0-100% (no condensing)
Max Altitude 5,000 m (derating above 3,000 m)
Cooling Method Forced air cooling
Communication RS485, CAN, Ethernet, Bluetooth
Dimensions (W x D x H) 675 x 1,250 x 2,350 mm
Weight 950 kg
Key Features
  • Transformerless three-level topology for 99% peak efficiency