EH-1725/2000-HA-UD
Sineng Electric · Central PCS, 1500V
1,725/2,000 kW central power conversion system for 1500V BESS. Three-level topology achieving 99% peak efficiency with IP65 protection and forced air cooling. Supports VSG function, black start, and full reactive power four-quadrant operation.
1,725/2,000 kW
Power Rating
99%
Max Efficiency
1,500V
Max DC Voltage
IP65
DC Parameters
Max DC Voltage 1,500V
Max DC Current 1,936A (1,725 kW) / 2,245A (2,000 kW)
Battery Voltage Range 1,000-1,500V
Number of DC Inputs 1
AC Parameters (On-Grid)
AC Output Power (1,725 kW) 1,897 kVA @35 C / 1,725 kVA @45 C
AC Output Power (2,000 kW) 2,200 kVA @35 C / 2,000 kVA @45 C
Nominal AC Voltage 690V, 3W+PE
AC Voltage Range 607-759V (Adjustable)
Max AC Output Current (1,725 kW) 1,588A @30 C / 1,443A @45 C
Max AC Output Current (2,000 kW) 1,841A @30 C / 1,674A @45 C
Grid Frequency 50/60 Hz
THDi < 1.5% (100% load)
Power Factor -1 to +1
AC Parameters (Off-Grid)
Nominal AC Voltage 690V, 3W+PE
AC Voltage Distortion < 1.5% (100% linear load)
DC Voltage Component < 0.5% Un
Unbalanced Load Capacity 100%
Grid Frequency 50/60 Hz
General
Isolation Mode Transformerless
Max Efficiency 99%
European Efficiency 98.5%
IP Rating IP65
Operating Temperature -40 to +60 C (derating above 45 C)
Max Altitude 5,000 m (derating above 3,000 m)
Cooling Method Forced air cooling
Communication RS485, CAN, Ethernet
Dimensions (W x D x H) 1,150 x 1,435 x 2,350 mm
Weight 1,400 kg
Key Features
  • Three-level topology delivering up to 99% conversion efficiency