EH-2400/3200-HA-MR-35
Sineng Electric · 20-ft container, PCS & MV Skid
2,400/3,200 kW turnkey power conversion station combining string PCS modules with an oil-immersed MV transformer in a 20-foot container. Uses 12 or 16 independent 200 kW string inverters with 35 kV medium-voltage output, expandable in 200 kW increments.
2,400/3,200 kW
Power Rating
99%
Max Efficiency
1,500V
Max DC Voltage
IP54
IP Rating
Download Datasheet (PDF)
Specifications
DC Parameters
Max DC Voltage 1,500V
Max DC Current 224.5A x 12 (2,400 kW) / 224.5A x 16 (3,200 kW)
Battery Voltage Range 1,000-1,500V
Number of DC Inputs 12 (2,400 kW) / 16 (3,200 kW)
AC Parameters (On-Grid)
AC Output Power (2,400 kW) 2,640 kVA @35 C / 2,400 kVA @45 C
AC Output Power (3,200 kW) 3,520 kVA @35 C / 3,200 kVA @45 C
PCS AC Voltage Range 607-759V (Adjustable)
PCS Max AC Output Current (2,400 kW) 184.1A x 12 @35 C / 167.4A x 12 @45 C
PCS Max AC Output Current (3,200 kW) 184.1A x 16 @35 C / 167.4A x 16 @45 C
Grid Frequency 50/60 Hz
THDi < 1.5% (100% load)
Power Factor -1 to +1
AC Parameters (Off-Grid)
PCS Nominal AC Voltage 690V, 3W+PE
AC Voltage Distortion < 1.5% (100% linear load)
DC Voltage Component < 0.5% Un
Unbalanced Load Capacity 100%
Grid Frequency 50/60 Hz
Transformer
Isolation Mode Oil-immersed transformer
Rated Power (2,400 kW) 2,640 kVA @35 C / 2,400 kVA @45 C
Rated Power (3,200 kW) 3,520 kVA @35 C / 3,200 kVA @45 C
LV/MV Voltage 0.69 kV / 35 kV (10-35 kV optional)
Vector Dy11
Cooling Type ONAN (KNAN optional)
Oil Type Mineral oil (PCB free)
General
PCS Max Efficiency 99%
PCS European Efficiency 98.5%
IP Rating IP54
Operating Temperature -40 to +60 C (derating above 45 C)
Max Altitude 4,000 m (derating above 2,000 m)
Cooling Method Forced air cooling
Communication RS485, CAN, Ethernet
Dimensions (W x D x H) 6,058 x 2,438 x 2,896 mm
Weight 15,000 kg (2,400 kW) / 16,000 kg (3,200 kW)
Key Features
  • Scalable from 2,400 kW to 3,200 kW in 200 kW increments within a 20-ft container