EH-3450/4000-HA-UD-35
Sineng Electric · Forced air · 20-ft container, PCS & MV Skid
3,450/4,000 kW turnkey station with integrated MV transformer and central PCS for 1500V battery systems. Available in two power ratings with oil-immersed transformer and 0.69/35 kV step-up. Designed for extreme cold environments with -40 C operating option.
3,450-4,000 kW
Power Rating
99%
Max Efficiency
1,500V
Max DC Voltage
IP54
IP Rating
Download Datasheet (PDF)
Specifications
DC Parameters
Max DC Voltage 1,500V
Max DC Current 3,872A (3,450 kW) / 4,490A (4,000 kW)
Battery Voltage Range 1,000-1,500V
Number of DC Inputs 2
AC Parameters (On-Grid)
AC Output Power (3,450 kW) 3,794 kVA @35 C / 3,450 kVA @45 C
AC Output Power (4,000 kW) 4,400 kVA @35 C / 4,000 kVA @45 C
PCS AC Voltage Range 607-759V (adjustable)
Grid Frequency 50/60 Hz
THDi < 1.5% (100% load)
Power Factor -1 to +1
Transformer
Isolation Mode Oil-immersed transformer
LV/MV Voltage 0.69 kV / 35 kV (10-35 kV optional)
Vector Dy11
Cooling Type ONAN (KNAN optional)
General
PCS Max Efficiency 99%
European Efficiency 98.5%
IP Rating PCS IP65 / MV Station IP54
Operating Temperature -40 to +60 C (derating above 45 C)
Max Altitude 5,000 m (derating above 2,000 m)
Cooling Method Forced air cooling
Communication RS485, CAN, Ethernet
Dimensions (W x D x H) 6,058 x 2,438 x 2,896 mm
Weight 17,000 kg (3,450 kW) / 18,000 kg (4,000 kW)
Key Features
  • Turnkey MV station with integrated oil-immersed transformer and central PCS
  • Two power ratings (3,450 kW and 4,000 kW) in same form factor