EH-6900/8000-HA-UD-10~33
Sineng Electric · 40-ft container, PCS & MV Skid
6,900/8,000 kW turnkey power conversion station integrating four central PCS modules with an oil-immersed MV transformer and RMU in a 40-foot container. Outputs up to 33 kV with 99% PCS efficiency, grid-forming support, and millisecond-level power response.
6,900/8,000 kW
Power Rating
99%
Max Efficiency
1,500V
Max DC Voltage
IP54
IP Rating
Download Datasheet (PDF)
Specifications
DC Parameters
Max DC Voltage 1,500V
Max DC Current 1,936A x 4 (6,900 kW) / 2,245A x 4 (8,000 kW)
Battery Voltage Range 1,000-1,500V
Number of DC Inputs 4
AC Parameters (On-Grid)
AC Output Power (6,900 kW) 7,590 kVA @30 C / 6,900 kVA @45 C / 6,000 kVA @50 C
AC Output Power (8,000 kW) 8,800 kVA @30 C / 8,000 kVA @45 C / 7,000 kVA @50 C
PCS AC Voltage Range 607-759V (Adjustable)
PCS Max AC Current 1,588A x 4 (6,900 kW) / 1,841A x 4 (8,000 kW)
Grid Frequency 50/60 Hz
THDi < 1.5% (100% load)
Power Factor -1 to +1
AC Parameters (Off-Grid)
PCS Nominal AC Voltage 690V, 3W+PE
AC Voltage Distortion < 1.5% (100% linear load)
DC Voltage Component < 0.5% Un
Unbalanced Load Capacity 100%
Grid Frequency 50/60 Hz
Transformer
Isolation Mode Oil-immersed transformer
Rated Power (6,900 kW) 7,590 kVA @30 C / 6,900 kVA @45 C / 6,000 kVA @50 C
Rated Power (8,000 kW) 8,800 kVA @30 C / 8,000 kVA @45 C / 7,000 kVA @50 C
LV/MV Voltage 0.69 kV / 33 kV (10-33 kV optional)
Vector Dy11y11
Cooling Type ONAN
Oil Type Mineral oil
General
PCS Max Efficiency 99%
PCS European Efficiency 98.5%
IP Rating PCS IP65 / MV Station IP54
Operating Temperature -40 to +60 C
Max Altitude < 2,000 m standard / 2,000-5,000 m optional
Cooling Method Forced air cooling
Communication RS485, CAN, Ethernet, Bluetooth
Dimensions (W x D x H) 12,192 x 2,438 x 2,896 mm
Weight 29,000 kg (6,900 kW) / 31,000 kg (8,000 kW)