EH-8600-HA-MR-10~33
Sineng Electric · 40-ft container, PCS & MV Skid
8,600 kW turnkey power conversion station using 40 string PCS modules with an integrated oil-immersed MV transformer and RMU in a 40-foot container. String-level architecture enables independent battery cluster management with IEC 61850 and field-expandable capacity.
8,600 kW
Power Rating
99%
Max Efficiency
1,500V
Max DC Voltage
IP54
IP Rating
Download Datasheet (PDF)
Specifications
DC Parameters
Max DC Voltage 1,500V
Max DC Current 241.3A x 40
Battery Voltage Range 1,000-1,500V
Number of DC Inputs 40
AC Parameters (On-Grid)
AC Output Power 9,460 kVA @35 C / 8,600 kVA @45 C
PCS Nominal AC Voltage 690V, 3W+PE
PCS AC Voltage Range 607-759V (Adjustable)
PCS Max AC Output Current 197.9A x 40 @35 C / 179.9A x 40 @45 C
Grid Frequency 50/60 Hz
THDi < 1.5% (100% load)
Power Factor -1 to +1
AC Parameters (Off-Grid)
AC Voltage Distortion < 1.5% (100% linear load)
DC Voltage Component < 0.5% Un
Unbalanced Load Capacity 100%
Grid Frequency 50/60 Hz
Transformer
Isolation Mode Oil-immersed transformer
Rated Power 9,460 kVA @35 C / 8,600 kVA @45 C
LV/MV Voltage 0.69 kV / 33 kV (10-33 kV optional)
Vector Dy11y11
Cooling Type ONAN
Oil Type Mineral oil
General
PCS Max Efficiency 99%
PCS European Efficiency 98.5%
IP Rating IP54
Operating Temperature -40 to +60 C (derating above 45 C)
Max Altitude < 2,000 m standard / 2,000-4,000 m optional
Cooling Method Forced air cooling
Communication RS485, CAN, Ethernet
Dimensions (W x D x H) 12,192 x 2,438 x 2,896 mm