BCS1250K-C-HUD
Kehua · Central PCS, 1500V
1,500V outdoor central PCS available in 1,000 kW and 1,250 kW ratings with transformerless topology and 99% maximum efficiency. IEC/EN certified for global markets with IP65 protection, 50/60 Hz dual-frequency operation, and EN 50549 / VDE grid-code compliance.
1,000 - 1,250 kW
Power Rating
99%
Max Efficiency
1,500V
Max DC Voltage
IP65
IP Rating
Download Datasheet (PDF)
Specifications
DC Input
Max DC Voltage 1,500 VDC
DC Voltage Range 1,000-1,500 VDC
Max DC Current 1,122A (1,000K) / 1,403A (1,250K)
Soft Start Yes
AC Output (On-Grid)
Rated AC Power 1,000 kW / 1,250 kW
Max AC Power 1,100 kVA / 1,375 kVA
Rated Grid-Tied Voltage 690 VAC, 3P3W+PE
Grid Voltage Range -15% to +10% (settable)
Grid Frequency 50/60 Hz
Max Output Current 920.4A / 1,150.6A
Power Factor > 0.99 (at rated power)
THDi < 3% (at rated power)
AC Output (Off-Grid)
Rated AC Voltage 690 VAC
Voltage Accuracy 1%
THDu < 3% (linear load)
Overload 110%
Frequency 50/60 Hz
General
Max Efficiency 99%
IP Rating IP65
Operating Temperature -35 to +60 C (derating above 50 C)
Cooling Intelligent air cooling
Dimensions (W x H x D) 735 x 2,135 x 1,650 mm
Weight 950 kg
Altitude 4,000 m (derating above 2,000 m)
Noise 75 dBA
Communication Modbus-RTU, Modbus-TCP, IEC 61850, IEC 104
Communication Interface RS485, CAN, Ethernet
Key Features
  • Transformerless design achieving 99% maximum efficiency
  • Dual 50/60 Hz frequency support for global deployment
  • Multi-machine parallel connection with black start and H/LVRT capability
  • IP65 outdoor protection operating from -35 C to 60 C without derating up to 50 C
  • Noise level of 75 dBA or lower for reduced impact on operations personnel
Product Certifications
EN/IEC 62477-1 IEC 62116 IEC 61727
Environmental Compliance
EN/IEC 61000-6-2 EN 50549-2/10 EN 55011
About the Manufacturer
Kehua
Xiamen, China · Founded 1988
Kehua Tech Co., Ltd., founded in 1988 and headquartered in Xiamen, China, is ranked as the world's fourth-largest power conversion system supplier by S&P Global. The company specializes in energy storage inverters and PCS ranging from 100 kW to over 1 MW. Kehua manufactures at...