Suunnittele BESS-alueen asettelu sekunneissa — kokeile ILMAISEKSI.
45 Manufacturers

BESS-AC-lohkojen valmistajat

Vertaa integroidulla PCS:llä varustettuja AC-kytkettyjä akkuenergian varastointituotteita C&I- ja utility-scale-projekteihin.

AC Block illustration
45 manufacturers
Manufacturer ▲ Region ▲ Products ▲ Founded ▲ Ownership ▲
ATESS Power China MatrixOne IC418-690/IC418-800 (215 kW / 418 kWh), MatrixOne IC261-400S (125 kW / 261 kWh) 2017 Private
AlphaESS China STORION-TB125 (261 kWh), Aster TB250 (705 kWh), Aster TB500 (1,410 kWh) 2012 Private
BYD China Chess Plus (233 kWh) 1995 Listed
CNTE China C&I Liquid Cooling BESS 2019 Private
CRRC China Integrated BESS Container 2015 Listed
Cubenergy China PowerCombo, FlexCombo 2015 Private
Delta Electronics Taiwan DELTerra U (Utility), DELTerra C (C&I) 1971 Listed
Deye China WS-GS2000-2H3 (2,057 kWh), MC-L522-2H3 (522 kWh), MC-LC480-2H2 (482.3 kWh), MC-L430-2H3 (430 kWh), MC-LC430-2H2 (430 kWh), GB-SL Pro (4 kWh) 2000 Listed
Envision Energy China Gen 8 Scalable Platform, EN 8 Pro 8 MWh 2007 Private
FREQCON Germany BESS MAX, BESS FQ (1–2.8 MWh) 1988 Private
Fluence USA Gridstack Pro, Gridstack, Ultrastack, Smartstack (7,523 kWh) 2018 Listed
FoxESS China G-MAX (215 kWh / 100 kW), T-MAX (215 kWh / 100 kW), T-MAX (215 kWh / 99 kW), G-MAX Plus Ultra AC (241 kWh, 50-125 kW), G-MAX Plus Ultra H (241 kWh, 50-125 kW), T-MAX Plus Ultra AC (241 kWh, 50-125 kW), T-MAX Plus Ultra H (241 kWh, 50-125 kW) 2019 Private
GE Vernova USA Reservoir BESS, PowerStore Grid-forming BESS 2024 Listed
GeePower China GP50-256V200Ah Cabinet (51 kWh), GP107-716V150Ah Cabinet (107 kWh), GP215-768V280Ah Cabinet (215 kWh), GP-ESS1000 Container (1,004 kWh), GP-ESS1500 Container (1,505 kWh), GP-ESS5000 Container (5,018 kWh) 2009 Private
Gooree China GR261L (261 kWh), GR261LH (261 kWh), GR2000LH (2,089 kWh) 2021 Private
Gotion High-Tech China EDGE X (125 kW / 261 kWh), EDGE (100 kW / 211 kWh), SES-R100-261-CE (100 kW / 261 kWh) 2006 Listed
Hoenergy China C&I Liquid Cooling BESS 2005 Private
Honeywell USA Ionic Modular 1906 Listed
Hyosung Heavy Industries South Korea Containerized ESS 1966 Listed
HyperStrong China HyperBlock III AC (5.016 MWh), HyperBlock M AC (12.8 MWh), HyperCube C&I II (233 kWh) 2011 Listed
JDEnergy China eBlock Smart Energy Block 2018 Private
Jinko ESS China SunGiga G2 (261 kWh), SunGiga G2 Plus (522 kWh) 2022 Listed
Linyang Energy China Power-Key 254 (254 kWh), Power Matrix Liquid Cooling Cabinet 1995 Listed
Maxxen Switzerland AC Cabinet (261 kWh) 2024 Private
Megarevo China ESSO Outdoor Cabinet (30-150 kW), ESSC0500A-1106 (500 kW / 1,106 kWh) 2018 Private
Merus Power Finland Merus ESS 2005 Listed
Narada Power Source China Center L Max 8.338 MWh 1994 Listed
Nidec Industrial Solutions France ACBOX V4 (5.03 MWh), ACBOX V4 (6.71 MWh), ACBOX V4 (8.39 MWh) 1973 Listed
Prevalon Energy USA HD5 AC, Hybrid Power Stabilizer 2024 Private
Pylontech China L3300-OMNI (3.3 MWh), L2200-OMNI (2.231 MWh), A2000-OMNI (2 MWh), A1000-OMNI (1.035 MWh), A300-HY (300 kWh), L260-OMNI (260 kWh), A100-HY (104 kWh) 2009 Listed
Renepoly China EGS120 Cabinet (120 kWh / 50 kW), EGS257 Cabinet (257 kWh / 125 kW) 2016 Private
Risen Energy China eTron 5 MWh 1986 Listed
Schneider Electric France BESS 20ft (1,720 kWh) 1836 Listed
Sermatec China EASYCUBE (261 kWh) 2017 Private
Siemens Energy Germany SINACON BESS 2020 Listed
Sigenergy China SigenStor 5-in-1 2022 Listed
SolaX Power China ESS-AELIO 2012 Listed
Sungrow China PowerTitan 3.0 ST6900UX-4H (6,904 kWh), PowerTitan 3.0 ST6900UX-4H-HT (6,904 kWh), PowerTitan 3.0 ST6900UX-6H (6,904 kWh), PowerTitan 3.0 ST6900UX-8H (6,904 kWh), PowerTitan 2.0 ST5015UX-2H (5,015 kWh), PowerTitan 2.0 ST5015UX-2H-US (5,015 kWh), PowerTitan 2.0 ST5015UX-4H-US (5,015 kWh) 1997 Listed
Sunwoda China NoahX-1500/6528 (6.528 MWh) 1997 Listed
Tesla Energy USA Megapack 2 XL 3.9 MWh, Megapack 3, Megablock 2015 Listed
Trina Storage China Elementa Electra 1997 Listed
Volvo Energy Sweden PU500 (540 kWh), PU2000 (2 MWh) 2022 Listed
Wärtsilä Energy Finland Quantum3, Quantum High Energy 1834 Listed
ZOE Energy Storage China Z BOX I 2022 Private
Zhiguang Electric China C&I Liquid Cooling BESS (3.44 MWh) 1999 Listed

Mikä on AC-lohko?

AC-lohko on täysin integroitu akkuenergian varastointituote, joka yhdistää akkumoduulit, BMS:n, lämmönhallinnan ja PCS:n (tehomuunninjärjestelmä) yhteen yksikköön. Toisin kuin DC-lohkot, jotka tarvitsevat ulkoisen konvertterin, AC-lohko tuottaa suoraan verkkokelpoisesta vaihtovirtaa. Hankintatiimeille tämä all-in-one-arkkitehtuuri yksinkertaistaa järjestelmäintegrointia, vähentää toimittajasuhteiden määrää ja pienentää BoP:n monimutkaisuutta.

AC-lohkoja käytetään yleisimmin C&I-sovelluksissa ja pienemmissä utility-scale-projekteissa, joissa yksinkertaisuus ja nopea käyttöönotto ovat etusijalla. Suurissa projekteissa erillinen DC-lohkojen ja PCS:n hankinta tarjoaa enemmän arkkitehtuurista joustavuutta ja paremmat neuvotteluasemat.

Mitä vertailla AC-lohkojen arvioinnissa

Kun esivalitset BESS-projektiin, nämä ovat keskeiset tekniset tiedot, joita EPC-yritykset, kehittäjät ja järjestelmäintegraattorit tyypillisesti arvioivat:

C-kerroin
0,25C – 1C
Määrittää maksimilataus-/purkutehon suhteessa kapasiteettiin. Useimmat AC-lohkot on suunniteltu 0,5C:n toimintapisteeseen, joka tasapainottaa suorituskyvyn ja käyttöiän.
Energiakapasiteetti
215 kWh – 10 MWh
AC-lohkot kattavat laajan skaalan — C&I-yksiköistä (215 kWh) utility-scale-kontteihin (10 MWh). Optimaalinen koko riippuu sovelluksesta ja järjestelmäarkkitehtuurista.
Kemia
LFP hallitseva
LFP on standardi kemia AC-lohkoissa turvallisuusprofiilista ja sykli-iän ansiosta. Jotkut C&I-tuotteet käyttävät NMC:tä, kun tarvitaan suurempaa energiatiheyttä.
Edestakaishyötysuhde
85 – 92 %
Hyötysuhde mitattu AC-puolelta, sisältäen PCS:n häviöt. Tyypillisesti hieman alhaisempi kuin erillisten DC-lohko + PCS -järjestelmien, koska integroitu PCS ei aina toimi optimaalisessa toimintapisteessään.
Jäähdytysmenetelmä
Neste- tai ilmajäähdytys
Suuremmat utility-scale AC-lohkot käyttävät yhä useammin nestejäähdytystä. Pienemmät C&I-yksiköt käyttävät yleensä ilmajäähdytystä.
Sertifioinnit
UL 9540A, IEC 62619
Samat perussertifioinnit kuin DC-lohkoilla. Integroidun PCS:n vuoksi AC-lohkon on täytettävä myös verkkoliityntävaatimukset (esim. Fingridin verkkosäännöt) järjestelmätasolla.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä ero on AC-lohkolla ja DC-lohkolla?
AC-lohko integroi akun ja PCS:n yhteen yksikköön ja tuottaa suoraan vaihtovirtaa. DC-lohko sisältää vain akun, BMS:n ja lämmönhallinnan — se tarvitsee erillisen ulkoisen PCS:n verkkoliityntään. AC-lohkot yksinkertaistavat integrointia; DC-lohkot tarjoavat enemmän arkkitehtuurista joustavuutta.
Milloin kannattaa valita AC-lohko DC-lohkon sijaan?
AC-lohkot soveltuvat erityisesti C&I-sovelluksiin, pienempiin utility-scale-projekteihin ja tilanteisiin, joissa nopea käyttöönotto, vähäisempi toimittajien monimutkaisuus ja minimaalinen BoP ovat tärkeämpiä kuin täydellinen arkkitehtuurinen joustavuus. Suurissa utility-scale-projekteissa (50+ MWh) useimmat kehittäjät suosivat DC-lohkoja erillisellä PCS:llä hankinnan ja järjestelmäsuunnittelun itsenäistä optimointia varten.
Mitä sertifiointeja AC-lohkolla tulisi olla?
AC-lohkot tarvitsevat samat perussertifioinnit kuin DC-lohkot (UL 9540A, IEC 62619) sekä lisäsertifioinnit integroidulle PCS:lle, mukaan lukien verkkosääntöjen mukaisuus (Fingridin verkkosäännöt) ja tehoelektroniikan turvallisuus (IEC 62477). Koska AC-lohko on täysin integroitu yksikkö, järjestelmätestauksen on katettava kaikkien komponenttien vuorovaikutus.
Mikä on AC-lohkojen tyypillinen kapasiteettialue?
AC-lohkot vaihtelevat noin 215 kWh:sta (kompaktit C&I-yksiköt) yli 10 MWh:iin (utility-scale-konttituotteet). Useimmat C&I-AC-lohkot sijoittuvat 200 kWh:n ja 1 MWh:n välille, kun taas utility-scale-versiot tarjoavat tyypillisesti 3–10 MWh per yksikkö. Valinta riippuu projektin koosta, tontin rajoitteista ja halutusta järjestelmäarkkitehtuurista.

Selaa muita kategorioita

Akkukennot 24 Valmistajat
DC-lohko 44 Valmistajat
PCS 28 Valmistajat
Laitosohjaus 22 Valmistajat

Oletko BESS-AC-lohkojen valmistaja?

Lunasta ilmainen listauksesi tai päivitä premium-profiiliin saadaksesi näkyvyyttä EPC-yritysten ja kehittäjien keskuudessa.

Rekisteröi yrityksesi